Хацькевич в “Динамо”. Що чекати від нового тренера?

Після трьох років в “Динамо” Сергій Ребров прийняв рішення залишити команду. Йому на зміну прийшов колишній партнер по клубу Олександр Хацькевич. Призначення білоруського тренера викликало масу негативу вболівальників. Молодий спеціаліст, без вагомих здобутків, перед вболівальниками вимальовуються не самі приємні перспективи.

Втім, робити завчасні висновки непотрібно. Багато хто вже забув, з яким негативом зіткнувся на початку своєї роботи Сергій Ребров. Три роки тому його призначення також було розцінено вболівальниками, як зраду. Вже через два роки його готові були носити на руках. Ніхто не говорить, що ситуація з Хацькевичем може повторитися, проте завчасно посипати голову попелом не варто. Час покаже…

До свого призначення на посаду головного тренера “Динамо” Олександр Хацькевич встиг попрацювати тренером молодіжного складу киян, отримав досвід роботи у Першій лізі разом з “Динамо-2”, та отримав під своє керівництво збірну Білорусі. На чолі наших північних сусідів тренер відпрацював два роки, після чого залишив свою посаду. 18 матчів провела під його керівництвом білоруська команда, здобувши шість перемог, зігравши шість раз в нічию і стільки разів поступившись своїм суперникам. Незважаючи на те, що його роботу більшість оцінила, як незадовільну, якщо розібратися, збірна Білорусі під його керівництвом грала на своєму звичному рівні. В середньому його підопічні набирали 1,33 очка за гру. За цим результатом він не поступається Бернду Штанге(1,33), роботу якого всі завжди хвалили, більше того, його результат кращий за попередників Георгія Кондратьєва( 1,25) та Юрія Пунтуса (0,95). Кращі результати за останні двадцять років білоруси демонстрували лише при Анатолію Байдачному(1,71) та Едуарду Малофеєву(1,59), котрі тренували збірну на початку 2000-х.

Про досить непогану роботу Хацькевича свідчить і позитивна динаміка збірної Білорусі в рейтингу ФІФА. На момент призначення тренера наші північні сусіди займали 99 місце в рейтинзі, коли він залишав збірну білоруси були 74-ми в світі.

Тактична схема

За два роки на чолі збірної Олександр Хацькевич застосував п’ять тактичних схем. Найбільш улюбленною являється схема 4-1-4-1, яку він застосовував вісім разів. Двічі білоруси грали за схемами 4-4-2 та 4-3-3, та п’ять разів 4-2-3-1, за цією формацією, до слова, останніх два з половиною роки грало також і “Динамо”. Слід відзначити, що за цими схемами грала і друга команда киян, в період тренерства білоруського спеціаліста. Можна припустити, що найближчим часом кияни повернуться від схеми з трьома захисниками, до звичних 4-2-3-1.

Ставка на досвідченних гравців

Тренуючи збірну Білорусі Олександр Хацькевич в основному довіряв досвідченним виконавцям. Для прикладу, у першому матчі на чолі команди наймолодшими гравцями у складі були Філіпенко, Мартинович, Кисляк та Маєвський, яким на момент гри було 27 років. Не зраджував самому собі він і в наступних матчах. Як виключенням були лише появи Володьки(не з Тернополя), Лаптева та Полякова, яких в принципі теж юними не назвеш (22-23 роки). В основному основний кістяк складали гравці віком близько тридцяти років.

Ставка на оборону

Що можна відзначити в роботі нового тренера “Динамо” це вміння вибудовувати оборону своєї команди. З 18 матчів, що провели білоруси, лише три можна віднести до невдалих в плані гри в захисті, причому два поєдинки проти збірної Росії (4:2) та збірної Північної Ірландії (3:0) були товариськими. Єдиний матч, який команда повністю провалила був проти збірної Голландії(4:1).

 Під керівництвом Хацькевича збірна Білорусі видала серію з п’яти матчів без пропущенних м’ячів, команді вдалося зберігти свої ворота “сухими” в матчах проти Франції, Греції, Словаччини. Лише один м’я вдалося забити у ворота білорусів збірній Іспанії.

Симпатії до габаритних нападників

Використовуючи схему 4-2-3-1 на вістря атаки тренер ставив здебільшого габаритних форвардів. Якщо зріст Корніленка 1.86, то Януш і Сігнєвіч можуть похвалитися зростом 1,94. В “Динамо” настільки високих нападників немає, проте можна припустити, що більше шансів почне отримувати Яремчук, який непогано діє в плані тараного форварда.

Постійна ротація

Постійний пошук нових виконавців, ще одна риса тренерської роботи Хацькевича. За два роки тренер задіяв у збірній 34 виконавці. Подібна ситуація була і в період роботи з “Динамо-2”. Тоді за півтора роки через другу команду киян пройшло 37 гравців. Враховуючи економію київського клубу, слід очікувати найближчим часом повернення з оренди всіх виконавців і активний перегляд їх новим тренером. Скоріше за все чергові шанси отримають Цуріков, Хльобас, Калітвінцев, Мякушко, та інші. Особливо слід зверунти увагу на Дмитра Хльобаса та Сергія Мякушко, саме в період роботи Хацькевича ці два гравці зробили якісний крок у своєму розвитку. Дмитро в 29 матчах тоді відзначився десять разів, а Сергій в 32 поєдинках записав до свого активу вісім голів та сім результативних передач. Того ж таки сезону почав отримувати стабільну ігрову практику вищезгаданний Роман Яремчук. Тоді ще 18-річний нападник при Хацькевичі забив п’ять м’ячів.